Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Biblioterapia

Czcionka:

"Niepełnosprawni - normalna sprawa"
Hymn niepełnosprawnych

 

              

     

Link do filmiku  z okazji 20-lecia zajęć biblioterapeutycznych prowadzonych przez Bibliotekę Publiczną Gminy Strzałkowo dla mieszkańców DPS w Strzałkowie

i DPS w Mielżynie, zrealizowany w konwencji manekin challenge

 

https://youtu.be/BOiKqcQVKus 

 

Jest coś, co wyróżnia Bibliotekę Publiczną Gminy Strzałkowo spośród innych bibliotek mogących się pochwalić znacznym dorobkiem pracy upowszechniającej czytelnictwo na wsi.
Jest to praca na rzecz czytelnika niepełnosprawnego, a w szczególności czytelnika dorosłego z niepełnosprawnością intelektualną. Obecność w bibliotece publicznej osób z niepełnosprawnością intelektualną nikogo już w Strzałkowie nie dziwi. Dzieje się tak za sprawą zajęć z elementami biblioterapii, prowadzonymi regularnie od 1996 roku (patrz: strony archiwalne), a adresowanymi dla mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Strzałkowie tudzież za sprawą wystaw twórczości osób niepełnosprawnych organizowanych przez bibliotekę.
Co do zajęć biblioterapeutycznych, to ich uczestnikami są mężczyźni z niepełnosprawnością intelektualną - mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Strzałkowie. DPS oddalony jest od biblioteki o ok. 500 metrów. Tę drogę panowie każdorazowo przebywają z opiekunem. Spotkania od 10 lat odbywają się regularnie co czwartek o godz. 9, a od 2010 roku o godz.10 i przebiegają zgodnie z rytuałem , który wspólnie, przez lata praktyki wypracowaliśmy. Oceniony poziom intelektualny uczestników to poziom kilkuletniego dziecka, Jedną z zasad jest całkowita dobrowolność uczestnictwa w zajęciach. Każdorazowo mieszkańcy DPS są pytani przez opiekuna o chęć uczestniczenia w zajęciach. Ogółem spośród 80 mieszkańców DPS w zajęciach bierze udział około 30, z tym że dla zgodnego z planem przebiegu zajęć powinno w nich uczestniczyć od 2-4 osób. Jak to jednak bywa, życie samo koryguje nasze teoretyczne założenia. Z reguły na zajęcia przychodzi od 10 do 12 panów. Akceptujemy tę sytuację i zawsze  z nieukrywaną radością wszystkich witamy. Część spośród tej grupy użytkowników biblioteki nie potrafi czytać, a zdecydowana większość nie posiada umiejętności abstrakcyjnego myślenia. Stąd też wynikało nasza porażka i zniechęcenie w pierwszych miesiącach pracy z mieszkańcami DPS. Nie mając wówczas żadnego przygotowania z zakresu biblioterapii, proponowałyśmy uczestnikom spotkań bajki Wolta Disneya, gdyż wydawały się nam najciekawsze i najbardziej kolorowe. Odbiór był nie rokujący nadziei na jakiekolwiek porozumienie, bo przecież jak to możliwe, że niedźwiedź jeździ motorem?! Ze względu na to, że w czasie zajęć biblioteka jest czynna dla ogółu czytelników obecność mieszkańców DPS w Bibliotece wzbudzała nieskrywane zaciekawienie wśród innych użytkowników biblioteki. Podobnie cotygodniowy przemarsz przez miejscowość grupy mężczyzn z książkami pod pachą powodował zainteresowanie przechodniów. Dziś już nikogo to nie dziwi, gdyż mieszkańcy DPS są pełnoprawnymi mieszkańcami gminy Strzałkowo i stałymi bywalcami biblioteki publicznej. Tak więc osiągnęliśmy jeden z celów zajęć biblioterapeutycznych: integrację ze środowiskiem ludzi zdrowych. Innymi celem, który sobie obraliśmy jest zapewnienie osobom niepełnosprawnym możliwości kontaktu z nauką, sztuką i rozrywką. Poprzez ukierunkowane czytanie ukazujemy mieszkańcom DPS właściwe postawy, pomagamy w rozwiązywaniu problemów osobistych. Tak dobieramy literaturę, że pozwala ona na widzenie siebie jako jednostki twórczej, z dużymi możliwościami intelektualnymi a jednocześnie pozwala uczestnikom zajęć nabrać do siebie dystansu, uczy śmiać się z samego siebie, dawać sobie szansę na drobne potknięcia i przegraną. Poprzez głośne czytanie wybranych tekstów, panowie doskonalą nabytą wcześniej umiejętność czytania, a wypowiadając się trenują sprawne wyrażanie swoich myśli w formie publicznej wypowiedzi. Dobór środków terapeutycznych jest zawsze uzależniony od potrzeb i możliwości percepcyjnych konkretnych osób biorących udział w spotkaniu.
Co do galerii, to odbyły się do tej pory trzy duże wystawy prac wykonanych przez osoby niepełnosprawne (patrz: strony archiwalne),. Jedna była wystawą mieszkanek Domu Pomocy Społecznej dla dzieci i młodzieży prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr św. Dominika w Mielżynie gmina Witkowo, kolejna to wystawa Objazdowej Galerii Wielkopolskiej Fotografii zorganizowana z okazji XIV Światowego Dnia Chorego, a kolejna odbyła się jako pokłosie zajęć arteterapeutycznych prowadzonych w bibliotece.
W międzyczasie organizowaliśmy wystawy integracyjne.

Małgorzata Grzelak - dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Strzałkowo

 

 

Biblioteka czynna:

poniedziałek 10.00 - 18.00

 wtorek          08.00 - 15.00

środa            10.00 - 18.00

czartek         08.00 - 15.00

piatek            08.00 - 16.00

          sobota          08.00 - 12.00          

UWAGA!

Z powodu kontrolnego spisu księgozbioru

Biblioteka jest nieczynna do 3 grudnia 2022 r.

Wszystkie terminy zwrotu książek

zostają automatycznie przedłużone

do 31 grudnia 2022 r.

Za utrudnienia przepraszamy.

 

 

 

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Grudzień 2022
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Imieniny